İsmail Özseçkin

ismail-ozseckin-foto

İsmail Özseçkin 1919 yılında İzmir’de dünyaya geldi.Ne yazık ki baba sevgisini tadamadan yaşadı.Çünkü babası o dünyaya gelmeden vefat etmişti. Üç çocuğunun geçimini;çamaşırcılık yaparak ve yoksulluğu da her şekliyle yaşayarak sağlayan annesi,yıllar sonra oğlunun birçok başarılı gence babalık edeceğini nereden bilebilirdi?

1936 yılında İzmir Erkek Lisesi’ ni bitirerek tıp fakültesine kaydolur. Ancak tıp tahsilini tamamlamadan ticaretle uğraşmaya başlar. Ticaret hayatında önemli başarılar kazanır. Tarihe olan merakı sebebiyle Emirgan’da Şehnaz Sultan’dan kalma köşkü alarak annesiyle beraber burada yaşar. Annesinin vefatından sonra ise, Bağdat caddesi, Beylerbeyi ve son olarak da Kandilli’de yaşar.

Yalnızdı İsmail Bey…Kendisine yardım edecek,her daim yanında bir ses bir soluk olacak birilerine ihtiyaç duydu.Bu dönemde Nebiye ACAR ve Sema ACAR her daim yanında oldular.

İsmail Bey ;yetim bir çocuk olarak yoklukla ve sıkıntıyla geçirdiği çocukluk yıllarını hiçbir zaman unutmamıştır.Son yıllarında;fakir ve özellikle yetim,ama aynı zamanda da başarılı çocukların eğitim hayatlarında hedeflerine ulaşmaları için yollarını açacak bir vakıf kurmak istedi.

Vakfı kurmak üzere çok güvendiği ve çocukları gibi sevdiği dostları, Dr.Özer ODABAŞI, Bayram ÜNAL, Nebiye ACAR ve Sema ACAR’ın yardımlarını talep eder.

İsmail Özseçkin Vakfı 2004 yılında kurulur.İsmail Bey’in ilk arzusu,bir ilköğretim okulunun yapılmasıydı.Bu arzusu gerçekleşti.Beykoz’un Akbaba Köyü’nde kendi adını taşıyan “İsmail Özseçkin İlköğretim Okulu” yaptırıldı ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin Çelik’in de katıldığı muhteşem bir törenle açıldı.

İsmail Bey, rahatsızlığı sebebiyle okulun açılışına katılamadı ancak; kamera kaydını büyük bir heyecan ve sevinçle izledi. İlk arzusu yerine gelmişti.İsmail Bey çok mutluydu.

Vakfın çalışmalarıyla hep yakından ilgilenirdi. Ancak yaşının ilerlemesiyle rahatsızlıkları iyice artmıştır. 2007 yılı Şubat ayında hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınır. 22 gün verdiği yaşam mücadelesi 3 Mart 2007 tarihinde sona ererek Zincirlikuyu’da aile mezarlığına defnedilir.

Ölüm hepimiz için kaçınılmaz sondur. Önemli olan arkamızda bıraktıklarımızdır. İsmail Özseçkin kendi adını ve hayallerini yaşatacak, insanların sağlık ve eğitimine hizmet edecek bir vakıf bırakmıştır. Kendisini minnet ve şükran duygularımızla anıyor Allah’tan rahmet diliyoruz.