Teknogirişim Desteğini Kazanan Öğrencimizi Ödüllendirdik

29 Kasım 2015
Yorumlar 0
Kategori Haberler
29 Kasım 2015, Yorumlar 0

Vakfımızın bursiyerlerinden Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme mühendisliği öğrencisi Muhammed Sefa Şirvan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının düzenlediği Teknogirişim Sermayesi desteğini almaya hak kazandı. Kendisini kutluyor, üstün başarılarının devamını diliyoruz.

Vakfımız adına başarınızdan dolayı çok sevindik, gurur duyduk. Bize bu işe nasıl başladığınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

– Teknogirişim Sermayesi desteğine başvurular Eylül ayında başlıyor. Toplamda yedi ay süren bir süreç var. Girişimciler için ilk karar çok önemli. Çünkü sabırlı ve kendinden emin bir şekilde ilerlemek gerekiyor. Destekle ilgili benim de pek bilgim yoktu. Katıldığım bir seminer arasında “Devlet AR-GE çalışmalarına destek veriyor. Teknogirişim desteğine başvurmayı düşünüyorum” diyen arkadaşları gördüm. Sonrasında gidip araştırdım. Nasıl bir süreç, girişimcileri neler bekliyor? Bakanlığın sayfasında detaylı bir içerik bulmak mümkün. Uzun uzun düşündüm ve karar verdim. Artık benim için zorlu bir yolculuk başlamıştı. İnternet sitesinden Teknogirişim mevzuatıyla ilgili kanunları, kılavuzları, yol haritalarını indirip, çıktısını aldım. Defalarca okudum. Süreçle ilgili bilgi edinmek ve olaya hakim olmak yaklaşık 1 ayınızı alıyor. Usanmadan ve kararlı bir şekilde yolunuza devam etmeniz gerekiyor.

Teknogirişim süreci nasıl işliyor. Aşamalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

– Destek programında önemli olan üç aşama var. Bunlar ön başvuru formu, iş planı hazırlanması ve sunum aşaması. Öncelikle Eylül ayının sonuna doğru başvurular gerçekleştiriliyor. Ön başvuru formu hazırlanıyor ve bunun yanında desteğe katılmanız için gereken birkaç belge temin ediliyor. Ön başvuru formunda girişimci ile ilgili bilgiler, iş planının bir kısmı, pazarlama ile ilgili hedefleriniz yer alıyor. Çalışmayı bakanlığa gönderdikten sonra çeşitli kriterler açısından incelemeler yapılıyor. Kriterlere uygun olan girişimcilerden iş planı sunmaları isteniyor.

Dikkat edilen kriterler hakkında bilgi verebilir misiniz?

– Birçok sayıda kriter var. En önemlileri yapacağınız çalışmanın AR-GE’ye yönelik olması bekleniyor. Bunun yanında programın en önemli amaçlarından biri ülkenin rekabet edebilirliğini artırmak. Projenin teknolojik gelişmelere katkısını inceleyip, uygun olanlardan iş planı hazırlanması talep ediliyor.

İş planı aşaması hakkında bilgi verebilir misiniz? Hazırlaması ne kadar sürüyor, içinde ne gibi bilgiler yer alıyor?

– Ön başvuruyu geçen girişimcilerin verilen 3 haftalık süre içinde iş planını hazırlayıp göndermesi gerekiyor. İş planında çalışma ile ilgili çok önemli sorular bulunuyor. Öyle ki ortada hiçbir şey yokken en ince ayrıntısına kadar düşünüp şirket ve çalışmanız ile ilgili her şeyi projelendirip hazırlamanız isteniyor. Daha önce hazırlanan ön başvuru formunun çok daha ileri versiyonu diyebiliriz. Proje ile ilgili fikriniz, izlenilecek yollar, iş paketleri, yıllık bütçe planlaması, şirket kurulumu ve pazarlama gibi çok önemli bölümler bulunuyor. Özverili bir çalışma sonucunda hazırlanan çalışmayı incelenmek üzere tekrar bakanlığa gönderiyoruz. İş planı doğru bir şekilde hazırlanmışsa ve incelemeye değer görülürse sunum yapmak için sizi Ankara’ya davet ediyorlar.

Sunum aşaması nasıl geçti? Değerlendirmeyi kimler yapıyor, sunum dosyasını nasıl hazırlıyorsunuz?

– Sunum aşamasına gelmek gerçekten çok heyecan verici. Kendinizi büyük bir maceranın ortasında buluveriyorsunuz. Değerlendirmeyi bakanlıkta danışmanınız ve üniversitelerden çağrılan öğretim görevlileri yapıyor. Bize sunum öncesinde kesinlikle moralinizi bozmayın, en iyi haliyle anlatmaya devam edin gibi önerilerde bulunanlar oldu. Projenin kritik bölümlerini 10 dakikalık süre içinde anlattıktan sonra soru cevap bölümüne geçtik. Gelen sorulara sakin bir şekilde tatmin edici cevaplar vermek gerekiyor. Projedeki en önemli bölüm sunum aşamasıdır. Bu nedenle girişimcilerin özellikle sunum aşamasına tam hazırlık yaparak gitmelerini öneriyorum. Sunum faaliyeti toplamda yarım saat sürüyor ama çok sancılı geçtiğini söyleyebilirim.

Sunumdan sonra neler hissettiniz, kazanacağınızı düşünüyor muydunuz?

– Sunum esnasında iki öğretim görevlisi projeyi çok beğendiğini ifade etmişti. Gelen teknik soruların büyük kısmını yanıtladım. Fakat bir yerde hatamızı buldular, ben de sonradan farkettim. Her projenin hazırlanmasında mutlaka hatalar olacaktır. Herşeyi önceden planlamak gerçekten çok zor oluyor. Sunum aşaması da bittikten sonra iyi geçsin veya geçmesin çok yorgunluk oluyor. Bunun da çaresi var tabi, hemen uyumak :) Birkaç gün rüyanıza geliyor. Yaptığınız hataları sonradan görüyorsunuz. Çok büyük bir tecrübe katıyor. Her şeye rağmen umutlu bir bekleyiş devam ediyor. Ne zaman açıklanacağı gün olarak bildirilmemişti. Bir hafta boyunca bilgisayar başında sonuçların açıklanmasını heyecanla bekliyorsunuz. Liste yayınlandıktan sonra yavaş yavaş aşağı iniyorsunuz. Sonrasında büyük bir heyecan patlaması…

İsminizi görünce ne hissettiniz?

– İsmimi kazananların listesinde gördükten sonra pencereyi hemen kapattım, inanmadım. Tekrar bakanlığın sayfasına girdim, siteyi tekrar açtım. Çok büyük bir yorgunluk üstünüzden hemen kalkıyor. Çok mutluluk verici anı yaşıyorsunuz. Hemen ailenize ve yakınlarınıza telefon açıyorsunuz. Mutluluk her halinizden belli oluyor.

Bu sene kaç girişimci programa katıldı. İstatistiklerini bizimle paylaşabilir misiniz?

– Bu sene ile ilgili henüz istatistik yayınlanmadı. Yaklaşık bir ay içinde gerekli dokümanlar bakanlığın web sitesinden ilan edilecektir. Fakat geçen yıllara ait istatistikleri incelememiz mümkün. Bu sene için toplamda 1750 kişinin başvurduğu söyleniyor. Türkiye’de ve yurt dışında lisans tamamlayan öğrenciler, araştırma ve öğretim görevlileri programa başvurabiliyor. 284 proje desteklenmeye değer görülmüş. Teknogirişim desteği programı gerçekten çok önemli bir faaliyet. Kazansanız da kaybetseniz de büyük bir tecrübe sahibi oluyorsunuz. Şirket kurulumu ve projenin sürdürülmesi için bir senelik gereken birçok destek bakanlık tarafından karşılanıyor.

Katılmayı düşünen arkadaşlara ayrıca destek olmayı düşünüyor musunuz?

– Elbette… Süreç itibariyle çok yoğun bir şekilde çalışma yapmak gerekiyor. Edindiğimiz tecrübelerle katılmak isteyen arkadaşlarımıza danışmanlık vermeyi planlıyoruz.

ÖSEV hakkında düşüncelerinizi ifade etmek ister misiniz?

– İsmail Özseçkin Vakfında 5 senedir bursiyerim. Bursiyer olmanın yanı sıra aile sıcaklığını bulabileceğiz çok güzel bir ortam. Vakıf bünyesinde birçok faydalı faaliyetler gerçekleştirdik, birçok şeyi paylaştık, beraber zaman geçirdik. Aldığımız destekler sayesinde lisans döneminde eğitimimize daha iyi bir şekilde devam ettik. Bu mutlu günümde yanımda oldukları ve verdikleri destekler için çok teşekkür ediyorum.

Comments are closed.